YİYEREK İDEAL KİLONUZA ULAŞIN

BESLENME

 insan gereksinmelerinin başında gelir; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenmedeki en önemli amaç; bireyin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterlİ  miktarlarda   sağlayabilmesidir. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşumunda doğrudan, bazılarında ise dolaylı yönden etkilidir. Ülkemizde yetersiz ve dengesiz beslenme, özellikle büyüme çağındaki çocukların, gebe ve emzikli kadınların, yaşlıların, ağır işlerde çalışan işçilerin önemli sorunlarındandır. Bu sorunlara neden olan kaynak; yanlış besinlerin seçimi, yanlış hazırlama, pişirme ve saklama koşullarının uygulanmamasıdır.

Gazeteden veya dergilerden edinilen ve bilinçsizce uygulanan diyetler sağlımızı tehdit etmektedir. Özellikle tek tip besin ve besin öğesine dayalı moda diyet dediğimiz diyetlerin (Atkins Diyeti, İsveç Diyeti, Kan Grubu Diyetleri, Beverly Hills Diyeti gibi) tehlikeleri göz ardı edilmemelidir. Bu tip diyetler uzun süre uygulandığında osteoporoz, kansızlık, böbrek hastalıkları, bazal metabolizma hızının yavaşlaması, dikkat azalması, uyuşukluk,  yorgunluk gibi yan etkilere neden olmaktadırlar.

Özel Konya Anıt Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü; hastanemiz kalite politikası ve kalite sistemine uygun olarak hastaların beslenme ve diyet programlarının hazırlanması, muhafazası ve dağıtılması amacı doğrultusunda özenle çalışmaktadır.

Özel Konya Anıt Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü; klinik, poliklinik ve emzikli  beslenme hizmetleri diyetisyen tarafından yürütülmektedir.

Klinik hizmetleri olarak; Hastanemizde yatan hasta ve refakatçilerinin yeterli ve dengeli beslenmesini ve yatan hastalarımızın hastalıklarına ve beslenme alışkanlıklarına uygun diyetlerinin kişiye özel hazırlanmasını, hazırlanan bu yemeklerin yatan hasta ve refakatçilerine düzgün, temiz ve hijyenik koşullarda dağıtılması sağlanmakta ve günlük periyodik aralıklarla yatan hasta ve refakatçilerinin öneri ve özel isteklerine uygun diyetsel değişiklikler yapılmaktadır.

Poliklinik hizmetleri olarak; Beslenme ve Diyet Polikliniğimize başvuran kişiler ya da doktorlarımız tarafından yönlendirilen kişilere uygun diyet eğitimleri verilmekte olup, zayıflama amaçlı gelen hastalarımız rutin olarak kontrol altına alınıp takip edilmektedir. Polikliniğimizde diabetes mellitus, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, zayıflık, şişmanlık (obezite), barsak rahatsızlıkları (spastik kolon, ülseratif kolit...vs.), mide rahatsızlıkları (ülser, gastrit...vs.) ve karaciğer rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa bununla beraber gebe ve emzikli annelere de  uygun diyet hizmetleri verilmektedir.