Radyoloji

Radyoloji Bölümlerinde Gerçekleştirilen İşlemler:
Dijital Konvansiyonel Röntgen:
Geleneksel yöntemin son aşamasını dijital tekniklerle çalışan cihazlar oluşturmaktadır. Dijital Konvansiyonel Röntgen ile ilaçlı ve ilaçsız tetkikler yapılabilmektedir. Mide, ince ve kalın bağırsağın ve böbreklerin incelemesinde büyük faydalar sağlamaktadır.
Renkli Doppler Ultrasonografi:
Vücudumuzda sürekli düzgün bir hareketin en belirgin olduğu yer damarlarımızdır. Bu nedenle doppler öncelikle damar incelemesinde kullanılan bir yöntemdir. Hemen tüm damarlar dopplerle incelenebilir. Gebelik sırasında da gerek uterus (rahim)  damarlarındaki kan akımı gerekse göbek kordonu ve bebeğe ait bazı damarlardaki kan akımının incelenmesi gebeliğe ait çeşitli sorunların öngörülmesinde son derece yararlı olur.
Mamografi:
Mamografi, memenin filmini çeken özel bir cihazdır. Meme kanserinin teşhisindeki en etkin görüntüleme yöntemlerinden biridir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan mamografi yönteminde elde edilen sonuç, meme kanseri tanısında büyük önem taşımaktadır. 
Manyetik Rezonans Görüntüleme:
Genel anlamda MR diye bilinen bu işlem, aslında nükleer manyetik rezonans görüntülemedir. Dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve hareketlerine göre görüntü oluşturur. Canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. 
Universal Hastaneler Grubu olarak yaptığımız başlıca MR incelemelerimiz;
  • Kranial MR
  • Orbita MR
  • Kas ve iskelet sistemine yönelik MR incelemeleri
  • Meme MR (dinamik kontrastlı)
  • Toraks MR 
  • Abdomen MR
BU BÖLÜMDEKİ DOKTORLAR
UZM. DR. Abdulkadir KOÇ