PROSTATTA RADYOFREKANS TERMOTERAPİ TEDAVİSİ

PROSTATTA RADYOFREKANS TERMOTERAPİ TEDAVİSİ

PROSTAT RAHATSIZLIKLARINDAN KURTULUN

Minimal invaziv bir yöntem olarak, Radyofrekans Termoterapi prostat tedavisinde oldukça güvenli ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Ameliyatsız, hastanede yatış gerektirmez.

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Prostatitte Termoterapi Isı Tedavisi

İlaç tedavisi ile sağlığına kavuşamamış ve bu sebeple cerrahisine karar verilmiş ancak kronik rahatsızlık, ileri yaş, kan sulandırıcı ilaç kullanımı vb. gibi sebeplerle ameliyatı yapılamayan hastalarda kan sulandırıcı ilaçları kesmeye gerek olmayan, ameliyatsız Termoterapi tedavisi etkin sonuçları olan, yeni güncel ayakta tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmıştır.

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) ve prostastatit hastalığında uygulanan Termoterapi tedavisi diğer açık ve/veya kapalı olarak yapılan lazerli cerrahinin aksine anestezi gerektirmeyen, ayakta yapılan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.
Termoterapi Radyofrekans RF Abalsyon Sistemi ile gerçekleştirilen tedavilerin Avantajları;

  • Noninvazivdir ve anesteziye gerek yoktur.
  • Rektal proba gerek yoktur.
  • Tedavi süresince sıcaklık kontrolü sağlar.
  • Uygulama operasyon odasında gerçekleştirilebilir, ameliyathaneye gerek duyulmaz.
  • Kan sulandırıcı ilaçların kesilmesine gerek yoktur.
  • Şeker, tansiyon, kalp, aşırı kilo vb. gibi kronik rahatsızlığı olan tüm yaş gruplarında daha güvenli uygulanan ideal bir tedavi seçeneğidir.
  • Diğer prostat ameliyatları sonrasında görülebilen kanama, idrar kaçırma, cinsel işlev bozuklukları gibi yan etkiler Termoterapi tedavisinden sonra neredeyse hiç görülmemektedir.
  • Güvenilirdir ve minimum yan etkiye sahiptir.
  • Tedavi yaklaşık 1 saat kadar sürer.
  • Hastalar hekim kontrolü sonrasında aynı gün içerisinde evlerine dönebilirler.

Termoterapi Sisteminin Tedavi Prensibi

Prostatik üretraya yerleştirilen aplikatörün, jeneratörden sağlanan radyo frekans enerjisi ile prostat dokusununun ablasyonunu sağlaması esasına dayanır. Sistem ile mobil hizmet verilebilir, operasyon kolaydır ve sisteme bağlı bulunan bilgisayar ile tedaviyi her an kontrol edebilme imkanı sunar. Sistemin yaydığı radyo frekans enerjisi sadece prostat dokusu etrafında yoğunlaşır ve çevre dokunun zarar görmesini engeller.

Prostat Rahatsızlıkları

Prostat hastalıkları çoğunlukla 50'li yaşlardan itibaren daha sıklıkla görülür. Prostat rahatsızlıkları prostat iltihabı (Prostatit), iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ve prostat kanseri şeklinde kategorilendirilebilir. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostatit her yaş grubunda görülebilmektedir. Prostat, erkeklerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak büyüme gösterir.Prostat büyümelerinde genellikle hastalarda idrar yapma ile ilgili sıkıntılar vardır. Prostat kanseri riski yaşla birlikte artar. İyi huylu prostat büyümesinde görülen benzer belirtilere sahiptir. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi, idrar yapma da güçlük, idrarda kan görülmesi, sertleşme sorunu, kemik ağrıları, idrar akışında kuvvet azalması vb. gibi şikayetler hastalığın belirtisi olabilir.

 

Hastalık Şikayetleri

İdrara başlama ve sonlandırmada zorluk, idrara çıkarken yanma veya ağrı, ani idrar sıkışıklığı, idrar tutmakta güçlük çekmek, zayıf ya da kesik kesik gelen idrar akışı, mesaneyi tam boşaltamama hissi, geceleri sık sık idrara kalkma, idrar yapamama hali, idrar veya menide kan görülmesi, ağrılı boşalma, kasık, kalça, bel, sırt ve bacak bölgelerinde ağrı meydana gelmesi gibi şikayetler vardır.

Tedavi Yöntemleri

İyi huylu prostat büyümesinde ilk tedavi olarak takip ve sonrasında ilaç başlanır, uzun süre ilaç kullanımına rağmen iyileşme sağlanamazsa diğer tedavi yöntemlerine geçilir.İlaç tedavisine yanıt alınamayan iyi huylu prostat büyümesi rahatsızlığı olan hastalarda en etkili tedavi, cerrahi yöntemle veya cerrahiye alternatif olarak geliştirilmiş ameliyatsız radyofrekans enerjisi temelli Temoterapi yöntemiyle sağlanmaktadır.

Cerrahi tedavisinde en sık uygulanan yöntemler arasında; TUR, Greenlight Lazer, HOLEP ve açık prostektomi yer alır. Gerek lazerli gerekse kapalı yapılan tüm cerrahiler genel veya sipinal anestezi altında yapılır ve diğer açık cerrahide olduğu gibi anesteziye bağlı olarak bazı kanama, enfeksiyon ve açık ameliyata geçilme gibi riskleri bulunur. Yaşa ve kronik rahatsızlıklara bağlı olarak hastalarda cerrahi işlem ve uygulanacak anestezi belli oranda risk teşkil eder.

Risk sebebi ile ameliyat olmayan hastalar sonda takılı olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalabilmektedirler. Özellikle sondalı ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için son dönemlerde yaygın olarak radyofrekans teknolojisi ile uygulanan Termoterapi tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Teknoloji ve tecrübe gerektiren minimal invaziv ürolojik cerrahiler kliniğimizde endoskopik ve laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir.